Ο  σύλλογος  γονέων και κηδεμόνων αποτελεί  σημαντικό  στοιχείο  της  εκπαιδευτικής  κοινότητας και  σε πολλές  περιπτώσεις  είναι  ο συνδεκτικός  κρίκος  μεταξύ  καθηγητών  και γονέων. Η ύπαρξη  και η  αρωγή του  είναι  πολύτιμη  για την επίτευξη  της  λύσης  πολλών  προβλημάτων της  σχολικής κοινότητας. Δεν  είναι  λίγες οι περιπτώσεις , όπου  διευθυντές  σχολικών μονάδων  έχουν  προσφύγει  στο σύλλογο αυτό για να λάβουν βοήθεια  και  υποστήριξη  σε  δύσκολες  αποφάσεις   που καλούνται  να λάβουν.

Τα  μέλη  του  διοικητικού  συμβουλίου , προκύπτουν  ύστερα  από  αρχαιρεσίες  που  γίνονται κάθε  δύο  έτη , συνήθως  την ημέρα της παράδοσης  των ελέγχων  της βαθμολογίας του Α' τετραμήνου. Στη  συνέχεια  κατόπιν  συνεδρίασης  των  εκλεγμένων μελών  γίνεται  η   συγκρότηση  σε σώμα  με την ανακήρυξη  προεδρείου.

Στο   Γενικό  Λύκειο  Δωρίου  το  διοικητικό συμβούλιο  του  συλλόγου  γονέων  και κηδεμόνων  που  προήλθε   από τις  αρχαιρεσίες    απαρτίζεται από :

1.  Πρόεδρο  Βασιλοπούλου Ηλιοπούλου  Παναγιώτα

2. Αντιπρόεδρο  Χρονοπούλου  Δήμητρα

3.Γραμματέα  Ματθιοπούλου  Έλενα

4.Ταμία  Θανάσουλα

5. Μέλος  Καμπούκου  Χρυσούλα

Ο   σύλλογος  διδασκόντων   του  ΓΕΛ Δωρίου   εύχεται   στο  ΔΣ  του  συλλόγου  γονέων και κηδεμόνων  καλή επιτυχία  στο  σημαντικό   έργο  του.